7 FARKLI EBEVEYN MODELİ

2 gün önce
7 FARKLI EBEVEYN MODELİ ...

Çocuk gelişiminin en önemli faktörlerinden biri ebeveyn davranışlarıdır. En doğru davranış hangisi yıllardır tartışma konusu. Gelin modelleri birlikte inceleyelim ve çocuklara yansımasını beraber görelim. Hangisinin size uygun olduğuna siz karar verin.

1)LİBERAL

Liberal anne babayla büyüyen insanlar kendilerini çok şanslı sayabilir. Kim annesinin, erkek arkadaşıyla çıktığı bir gecede saati problem etmemesini istemez ki.  Sorun şu ki çocukların belli sınırlamaları olması gerekir. Fazla serbest bir yetiştirme tarzı çocuğu yanlış yollara itebilir ve onları durdurmak sandığınızdan çok daha zor olabilir.

2)KATI

Liberal ailenin tam terside baskıcı ve katı ailelerdir. Onlar çocuklarının her hareketini her tercihini kontrol altına almaya çalışırlar. Bunu yaparken çocuğun kişisel gelişimini ve kendi ayakları üstünde durma yetisini ne kadar olumsuz yönde etkilediklerinin farkında bile değillerdir. Bu tarz baskılar sonucu genelde çocuklar isyankar bir birey olurlar.

3)YARIŞÇI ANNELER

Son günlerde en çok konuşulan ebeveyn davranışlarından biridir. Bu anneler çocuklarının her anında ya ders çalışmasını isterler ya da sosyal bir aktiviteleri olmasını. Çocuk hem piyano çalsın, hem basketbol takımında olsun hem de karnesi baştan aşağı pekiyi gelsin yani her alanda 1 numara olsun isterler. Tabi ki aileler çocuklarını en iyisi için yönlendirmelidir fakat her şeyin bir sınırı olmalıdır. Aslında bu davranışın altında kendi yapamadıklarını çocuğa yükleme çabası yatmaktadır ama şu da unutulmamalıdır ki çocuklar robot değil ve eğlenmeye ve oyuna ihtiyaçları var.

4)OTORİTER

Bu anne babalar hiçbir zaman çocuklarının büyüdüğünü kabul etmezler. Her zaman patronun kendileri olduğunu düşünüp onları yönlendirmeye çalışırlar. Bu ailelerin fikir beyanından hiçbir zaman kurtuluş yoktur. Kaç yaşında olursanız olun siz hala onların küçük bebeklerisiniz.

5)KURAL MAKİNELERİ

Bu ebeveynleri katı ailelerin bir başka çeşidi olarak değerlendirebiliriz. En iyisi biraz daha ılımlı olanları diyelim. Bu tarz anne babaların çoğu evin içindeki bütün her şeyi birer kural haline dönüştürmeye bayılır. Her şeyin bir saati mutlaka vardır. 1 hafta önceden bütün plan bellidir. Bütün bunlara rağmen bu tarz bireylerin çocukları genellikle aşırı özgürlükçü olur.

6)UZAK AİLELER

Bu tip insanların neden çocuk sahibi olmak istediklerini henüz anlayamadım. Çocuklarının kaçıncı sınıfta olduğunu bile düşünmeden cevaplayamazlar. Gün içinde yaptıklarından, duygusal durumlarından hiç haberleri yoktur, kendi dünyalarını yaşamaya devam ederler. Eğer onlardan biriyseniz size bir sorum var – Hiç çocuklarınıza onları sevdiğinizi söylediniz mi? Cevap hayır ise bugün yapın!!!

7)PATLAMAYA HAZIR BOMBALAR

Çocuk yetiştirmek yorucu ve sorumluluk gerektiren bir iş olabilir. Ama onlar en ufak sabır göstermeden çocuklarına sürekli bağırıp çağıran tiplerdir. Kızacak bir şey mutlaka vardır onlar için. Madem çocuğa sürekli bağırıp aşağılayacaktın o zaman neden çocuk yaptın?

Neyse ki bu modellere rağmen gayet aklı başında çocuk yetiştiren bireyler de var. Birçok şeyi dozunda tutup hem otoriter hem sevecen birer anne baba olmak mümkün. Unutmayın ki çocuklar kullanım kılavuzlarıyla birlikte doğmuyor. Nasıl çocuk yetiştireceğinize siz karar verin.

1 gecede 8 farklı kıyafetle Nicki Minaj! ...

Galeriler

1 küt kesim, 6 farklı model ...

Galeriler

1 süveter 3 farklı tarz ...

Galeriler

1 trençkotla 3 farklı tarz ...

Galeriler

30 farklı ülke kadınlarının ortalama tipleri ...

Galeriler

25 dekoratif raf modeli ...

Galeriler

3 Pratik topuz modeli nasıl yapılır? ...

Galeriler

Burca göre saç rengi ve modeli ...

Galeriler

Yorumlar (0)

Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun.

© 2013 1001Kadin.Com - Yüklenme süresi: 0 sn.
Bize Ulaşın · Reklam · Twitter · Facebook